Zarejestruj się a będziesz otrzymywać ciekawe informacje: Indie, Nepal, Bhutan, Chiny i Tybet

A A A

Pokhara

Miasteczko Pokhara położone nad jeziorem Phewa -  jest bazą wypadową dla turystów wyruszających na trekkingi w rejony ośmiotysięczników: Annapurny i Dhaulagiri


Co warto zobaczyć:

O wschodzie słońca możemy ujrzeć odbijającą się w tafli jeziora Plewa wspaniałą panoramę Himalajów. W rozległym masywie Annapurny wyróżnia się strzelista sylwetka szczytu Machhapuchare (6997 m. npm).  Jego nazwa w języku nepalskim znaczy „Rybi Ogon” i pochodzi od efektownego kształtu tej góry. Dla Nepalczyków jest ona siedzibą bogów. Co prawda wspinacze angielscy uzyskali w 1957 r. zezwolenie na zdobywanie szczytu, ale z zastrzeżeniem, że zatrzymają się 50 metrów przed szczytem.

 

Widok z Poon Hill

Można wybrać się na krótki trekking szlakiem biegnącym dookoła Annapurny przez przełęcz Gorepani.
Panorama Himalajów o wschodzie słońca z punktu widokowego Poon Hill (3200 m) nad przełęczą Gorepani  należy do najpiękniejszych widoków w Himalajach.
Nad głęboko wciętą doliną rzeki Kali Gandaki wznoszą się dwa ośmiotysięczniki: Annapurna (Bogini Żywicielka) i Dhaulagiri (Biała Góra). Różnica poziomów między dnem doliny a ośnieżonymi szczytami wynosi niemal 7000 metrów. Niezapomniane są  wiosenne widoki, gdy na tle białych gór kwitną lasy rododendronowe porastające zbocza przełęczy

Terminy: III-IV, X-XI
Długość trekkingów: 4 dni
Stopień trudności: 2


Panorama Sanktuarium Annapurna

Sanktuarium Annapurna to niezwykłe miejsce otoczone ze wszystkich stron ośnieżonymi szczytami i spływającymi z nich lodowcami. Znajduje się na wysokości 4000 m npm w środku rozległego masywu Annapurny, który tworzą szczyty: najwyższa Annapurna I (8091 m npm), Annapurna II (7933 m npm), Annapurna III (7555 m npm), Annapurna IV (7525 m npm), Gangapurna (7455 m npm), najpiekniejsza Annapurna South (7210 m npm) i jeszcze kilka innych.

Od wschodu Sanktuarium Annapurna zamyka strzelisty szczyt  Machhapuchare, który jest ulubionym widokiem podróżników, ze względu na piękno sylwetki góry. Obserwowanie wschodu i zachodu słońca na otaczających Sanktuarium Annapurna Himalajów jest niezapomnianym przeżyciem. Można tam dotrzeć w ciągu kilku dni doliną rzeki Modi Khola popularnym szlakiem trekkingowym. Trasę można polecić podróżnikom, którzy lubią rekreacyjne spacery i piękne widoki.

Terminy: miesiące III-IV, X-XI
Długość: 8 dni
Stopień trudności: 3


Dookoła Annapurna 


    Jeden z najpiękniejszych w Himalajach trekking, którego szlak wiedzie dookoła masywu Annapurny - Starym szkalkiem karawan. Przejście najwyższego punktu na trasie przełęczy Thorung La (5416 m npm) łączącej doliny Marsyandi i Kali Gandaki  wymaga dobrej aklimatyzacji. Blisko trzytygodniowy trekking daje możliwość nie tylko podziwiania pięknych widoków Himalajów ale również poznania bogatej kultury ludności z regionu Annapurna. 

Pola ryżowe, lasy bambusowe i subtropikalna dolina rzeki Marsyandi i lasy rododendronów na zboczach przełęczy Gorepani kontrastują z tybetańskimi, pustynnymi krajobrazami północnej strony Himalajów. Nad krajobrazem górują ośnieżone szczyty: Annapurna, Dhaulagiri i Manaslu, Gangapurna, Annapurna II, IV , Annapurna Południowa, Chulu, Pisang, Tukuche, Nilgiri. Trasa wiedzie przez tradycyjne wioski, w których możemy poznać barwny folklor z rdzennej ludności.


Terminy: miesiące III-IV, X-XI
Długość: 15- 18 dni
Stopień trudności: 4


Dookoła Dhaulagiri

Trekking dookoła Dhaulagiri, zwanej również Białą Górą można polecić doświadczonym turystom górskim, którzy nie lubią zatłoczonych szlaków. Pierwszy etap trekkingu to łatwa wędrówka  przez wioski doliny Nyagdi Khola, gdzie  można mieszkać w schroniskach górskich zwanych tutaj Tea House.  Po kilku dniach szlak skręca na północ w stronę Dhaulagiri, wiosek jest coraz mniej, wędruje się trudnym, miejscami odsłoniętym szlakiem górskim.

Gdy wioski się kończą zaczyna się najciekawsza część trekkingu:  wejście na lodowiec Chhonbardan, gdzie znajduje się Dhaulagiri Base Camp i przekroczenie dwóch wysokich przełęczy. Pierwsza z nich to Przełęcz Francuzów (5360 m), z której rozciąga się wspaniały widok na szczyty Dhaulagiri, po przejściu tzw. Nieznanej Doliny kolejna przełęcz to  Dhampush Pass (5200 m) skąd otwierają się rozległe widoki na dolinę Kali Gandaki i leżące po przeciwległej stronie szczyty Nilgiri i Annanpurny. Potem szlakiem schodzi się stromo w dół do wsi Marpha leżącej  w Dolinie Kali Gandaki łącząc się z trasą trekkingu dookoła Annanpurny .

Terminy: miesięce III-IV, X-XI
Długość: 16-18 dni
Stopień trudności: 5


Mustang i Dolpo


Tajemnicze, niedostępne rejony Mustang i Dolpo leżą przy granicy z Tybetem. Dopiero od niedawna są dostępne dla turystów.  Trekkingi prowadzą starymi handlowymi szlakami, którymi ciągnęły niegdyś karawany z Indii do Tybetu.
Himalaje w tym rejonie przez wieki były izolowane od zewnętrznych wpływów dzięki czemu zachowała się tu pierwotna tybetańska kultura. 

Mustang nadal ma swojego króla, a ludność żyje w tradycyjny sposób, pielęgnując swoje zwyczaje. Zwiedzając wioski i stare gompy - klasztory buddyjskie można mieć wrażenie podróży w czasie w odległą, średniowieczną przeszłość. Dopełnieniem są surowe ale bardzo malownicze krajobrazy tybetańskiego płaskowyżu o pustynnym charakterze.

Niesamowite, niedostępne wąwozy, pustynne krajobrazy Himalajów wznoszących się nad Doliną Kali Gandaki, wspaniałe śnieżne wierzchołki Dhaulagiri, Annapurny i Nilgiri, to tylko część wspaniałości które oferuje nam ten zakątek Himalajów.

Niestety w tych rejonach obowiązują pozwolenia. Pozwolenie kosztuje 70 USD za dzień trekkingu, do tego dochodzą obowązkowe opłaty za karawane: przewodnik, tragarze, kucharz. Cenę musimy pomnożyć przez dni trekkingu, czyli min  długość trekkingu w rejonie Mustang - 10 dni, w rjonie Dolpo - 20 dni. Liczba wydawanych pozwoleń na Mustang i Dolpo jest limitowana.

Info Mustang:
Terminy: miesiące: III-V, IX-XI
Liczba dni: 10
Stopień trudności: 3

Info Dolpo:
Terminy: miesiące III-V, X-XI
Liczba dni: 14-20
Stopień trudności: 4

Warto zobaczyć Film "Himalaya" w reżyserii Erica Valli. Akcja filmu toczy się w rejonie Dolpo w Nepalu. To rodzaj tybetańskiego westernu w którym fabuła toczy się wokół karawany jaków przechodzącej z ładunkiem soli przez góry. Głównymi bohaterami filmu są przyjaciele reżysera mieszkający właśnie w Dolpo. Eric Valli należy do najlepszych fotografów specjalizujących się w tematyce himalajskiej.

Annapurna BC Trekking