Zarejestruj się a będziesz otrzymywać ciekawe informacje: Indie, Nepal, Bhutan, Chiny i Tybet

A A A

Najczęściej Zadawane Pytania

Co jest trekking?

Trekking to nie wspinaczka, to wędrówka lub spacer w górach. Trekkingiem najczęściej określa się wielodniowe piesze wycieczki ścieżkami górskimi, przez wsie i rejony gdzie żaden inny transport nie dociera, najczęściej w rejonach o pięknych krajobrazach.
Samo słowo trekking wywodzi się od Jimmy’ego Roberts’a , który był oficerem garnizonu w Katmandu. To właśnie on pierwszy raz użył tego słowa na określenie wędrówki górskiej.

Jak trudne są trekkingi?

Trekking wymaga dużo silnej woli, z tolerancją do trudnych warunków w jakich nieraz przyjdzie nam nocować. wymaga małego przygotowania fizycznego, dobrego zdrowia i czasem jeśli jest określany jako trudny – przygotowania kondycyjnego. Ważne jest żeby wcześniej skontaktować się i zasięgnąć informacji przed zarezerwowaniem trekkingu. Nasi pracownicy doradzą, który z oferowanych przez nas trekkingów byłby najlepiej dopasowany dla Ciebie. Trekking to nie wspinaczka i nie wymaga wcześniejszego przygotowania technicznego.  Jeśli wędrujesz po naszych polskich górach to z pewnością poradzisz sobie i na trekkingu w Himalajach.

Czy istnieje granica wieku dla trekking w Himalajach?

Nie ma szczególnych ograniczeń wiekowych dla trekking w Himalajach. Na trekkingi w Himalaje przyjeżdżają ludzie z całego świata w różnych przedziałach wiekowych. Nawet, co wydawać może się dziwne, większość turystów korzystających z trekkingów jest w wieku od 40 do 70 lat. Wynika to z mody na zdrowy sposób życia w krajach zachodnich i ludzie na emeryturze odkrywają swoją pasję właśnie tutaj w Himalajach. Warto zadbać jednak o dobrą kondycje fizyczną i trenować chodzenie przed przyjazdem do Nepalu. Ważne jest też pozytywne nastawienie i wytrzymałość. Bardzo ważne jest  dopasowanie stopnia trudności trekkingu do naszych możliwości.

Kiedy jest najlepszy sezon na trekking?

Mamy główne dwa sezony do trekkingu. Najlepsze miesiące na trekking w Nepalu to wrzesień, październik i listopad w sezonie jesiennym i marzec, kwiecień i maj w sezonie wiosennym. W naszej ofercie znajdziecie również terminy w czasie innych miesięcy, ponieważ chcemy zaoferować pewne możliwości dla niektórych ludzi, którzy nie mogą mieć swego urlopu  wiosną lub jesienią. Najlepsze miesiące zostały zdefiniowane ze względu na najlepszą widoczność i najlepsze warunki pogodowe.

Co to jest Tea House na trasie trekkingu?

Tea-House  to takie schroniska górskie prowadzone przez miejscową ludność. Trekking nie koniecznie musi być nastawiony na ekonomiczne aspekty. Noclegi w Tea-house pozwalają poznać i zbliżyć się do miejscowej ludności, daje im się możliwość zarobienia pieniędzy przy przygotowywaniu dla nas lokalnych posiłków. W schroniskach typy Tea House i mamy możliwość skorzystania z łazienek, coraz częściej z ciepłą wodą. Sama nazwa Tea - herbata i House – dom wywodzi się od miejsc, które oferowały dawnym wędrowcom i pielgrzymom w Himalajach schronienie i gorącą herbatę.

Czy na trekking jest wymagane pozwolenie?

Rząd Nepalu nie wymaga pozwolenia na trekking Everest, Annapurny, Langtang i niektórych innych regionach, jednak musi być opłacone pozwolenie na trekking w rejonach Parków Narodowych i Rezerwatów Przyrody, na terenie których znajdują się trasy wędrówek wokół Everestu, Annapurny, Langtang i kilku innych regionach. Jednak istnieje kilka obszarów w Himalajach, gdzie jest wymagane specjalne pozwolenie na trekking, czy nawet tylko przebywanie w tym regionie. Zezwolenia na trekking są wydawane przez Departamenty Turystyki w Nepalu, Tybecie, Indiach  lub Bhutanie i są bezwzględnie wymagane. Takie pozwolenia trzeba załatwiać dużo wcześniej przed planowanym trekkingiem.

Gdzie załatwimy niezbędne wizy?

Wizę do Nepalu bez trudu załatwimy po przybyciu na lotnisko międzynarodowe w Katmandu. Wiza turystyczna w  na 15 dni kosztuje tylko 25,00 USD, dłuższa jest odpowiednio droższa. Wiza turystyczna jest przyznawana na okres maksymalnie 150 dni w roku wizowym (Rok wizowy liczy się od stycznia do grudnia). Informację jak załatwić wizę do Chin, Indii, czy Bhutanu znajdziesz na portalu www.indienepal.info

Jaki jest ogólny czas trwania trekkingu?

Czas trwania wyprawy zależy od długości trasy wybranego trekkingu. Generalnie Twoja wyprawa może wahać się od 6 dni do miesiąca lub może być jeszcze dłuższy, jeśli chcesz. Nawet ten sam trekking może być dłuższy lub krótszy, w zależności od kondycji wędrowców i ich oczekiwań, czy woli.

Jakie udogodnienia będziemy mieć w Tea House?

W zależności od wybranej trasy do dyspozycji mamy różne standardy zakwaterowania w schroniskach typu Tea House. W większości schroniska oferują pokoje dwuosobowe ze wspólnymi łazienkami, ale są też takie, które maja pokoje z prywatną łazienką. W niektórych jest dostępna gorąca woda w kranie, a niektóre oferują tylko wiadro z gorącą wodą. Na trasach mniej uczęszczanych będą oczywiście schroniska Tea House o niższym standardzie, ponieważ są to z reguły regiony biedniejsze i mają mniejsze obłożenie w sezonie, przez to dysponują mniejszymi funduszami na inwestycje.

Jakie rodzaje posiłków dostaniemy w schronisku Tea House?

Schroniska Tea House podczas trekkingu oferują wiele lokalnych potraw: zupy, pierożki momo z różnym nadzieniem, Daal-Bhat (soczewica i ryż), Tarkari (warzywa gotowane na parze, smażone lub sosie curry), ziemniaki (przygotowane dziesiątki sposobów), makarony, a nawet lokalna wersja pizzy. Wędliny nie są znane w rejonach Himalajów, z dań miesnych serwowane są: kurczaki, kozy, jaki i owce. Śniadania składają się zwykle z jaj (przygotowane na wiele sposobów), owsianka, musli, opiekane tosty, masło i miód.

Gdzie jemy nasze posiłki?

Jeśli mamy zapewniony trekking z noclegami w schroniskach Tea House to śniadania i obiadokolacje będziemy jedli w schronisku na trasie, gdzie będzie też nocleg. Lunch, jeśli będzie to możliwe będzie w lokalnych restauracjach na tarasach, jeśli nie to będzie oferowany w formie prowiantu lub gotowany przez obsługę trekkingu. Jeśli jest to trekking typu camping, gdzie noclegi odbywają się w namiotach, to podczas trekkingu towarzyszy nam kucharz, który na bieżąco będzie przygotowywać posiłki. Zapewnimy wam jedzenie przygotowane higienicznie przez naszych kucharzy. Większość kucharzy w lokalnych restauracjach i schroniskach nie są dobrze wyszkoleni w przyrządzaniu posiłków dla zagranicznych turystów, ale mają wystarczające doświadczenie w gotowaniu lokalnych potraw. Jeżeli grupa wymaga dobrze wyszkolonych kucharzy podczas trekkingu, z noclegami w schroniskach, możemy, za dodatkową opłatą, zapewnić profesjonalnego kucharza, który będzie gotował podczas trwania całego trekkingu.

Jakie są źródła wody pitnej podczas trekkingu?

W obszarach trekkingowych mamy dostęp do wody przegotowanej lub filtrowanej, która jest na ogół bezpieczna w spożyciu. Wodę można uzdatniać dodając tabletki uzdatniające lub kroplę jodu. Jod jest w 100% skuteczny w zabijaniu bakterii. Zalecamy jednak, żeby zabrać ze sobą swój własny filtr do wody, dzięki temu będziesz miał dostęp do czystej wody, w każdym czasie. Na popularnych trekkingach można kupić wodę butelkowaną sprzedawaną w lokalnych sklepikach na trasie trekkingu.

Czy jest elektryczność podczas trekkingu?

Większość obszarów trekkingowych jak: Annapurna, Everest, Langtang, Dhaulagiri, Mustang i Manaslu jest dostępny prąd. Można naładować baterie aparatu fotograficznego :)

Jakie jest zasilanie w prąd elektryczny w Nepalu?

Podobnie jak w większości innych krajów, w regionach południowo-azjatyckich, Nepal ma zasilanie 230-V, 50-Hertz. Wszystkie lokalne elektryczne urządzenia są przeznaczone do pracy na 230 volt, 50 Hertz.
Istnieją dwa podstawowe problemy, które są napotykane przez turystów z krajów, które mają zasilanie 110-V. Pierwszym jest możliwość dostosowywania urządzenia, a drugi to struktura gniazda. W normalnym trybie, 110-woltowe urządzenie nie będzie działać na zasilaniu 230-V jakie jest w Nepalu. Będziesz musiał kupić adapter do uruchomienia tych urządzeń. Adaptery te są łatwo dostępne w każdym dobrze wyposażonym sklepie elektrycznym w Nepalu. Polecamy firmę Sony lub Philipsa, a unikajmy lokalnych podróbek.
Drugi problem związany jest z gniazdkami elektrycznymi. Prawie wszystkie kraje Ameryki Północnej i Południowej produkcją urządzenia elektryczne, które mają wtyczki typu płaski – pin plung, które nie pasują do cylindrycznych gniazdek stosowanych w krajach azjatyckich. Aby rozwiązać ten problem możesz kupić adapter do gniazd.

Czy istnieje komunikacja telefoniczna podczas trekkingu?

W wielu wioskach wzdłuż popularnych tras trekkingowych są dostępne telefony, z których czasem można wykonywać połączenia międzynarodowe.

Jakie ubrania / wyposażenie jest potrzebne podczas trekkingu?

Przy opisie każdego trekkingu znajduje się lista wyposażenia na dany trekking. W zależności, jaki rodzaj trekkingu wybraliśmy, stopień trudności, czy rodzaj zakwaterowania to ta lista wyposażenia pomoże nam podjąć decyzję w spakowaniu swoich rzeczy.

Jaki rodzaj butów powinno się założyć?

To zależy od rodzaju wybranego trekkingu. Krótsze wędrówki na niskich wysokościach można przejść nawet i w sportowych butach do chodzenia. Trekkingi o wyższym stopniu trudności wymagają już butów trekkingowych dobrze podtrzymujących kostkę i odpowiednią podeszwą, jakie można kupić w dobrze wyposażonych sklepach turystycznych.  Najlepiej jest kupić buty przed przyjazdem w Himalaje i używać je wcześniej, żeby dopasować do nogi i sprawdzić komfort chodzenia.

Jakie problemy zdrowotne mogą pojawić się na wysokości?

Nasze trasy są specjalnie dostosowane do aklimatyzacji uczestników wyprawy, tak żeby wyeliminować AMS (Acute Mountain Sickness), czyli chorobę wysokościową. Zwykle choroba wysokościowa zaczyna się dopiero od 3.500 m npm. Podczas wędrówki zaleca się iść powoli, równym krokiem, nie przyspieszać, co pozwoli w aklimatyzacji naszego organizmu. Przy większej wysokości jest mniej tlenu w powietrzu, tak, więc na wysokości 3500 m npm jest ok 30% mniej tlenu w stosunku do poziomu morza, a na wysokości ponad 5.000 m npm jest tlenu tylko 50%. Twój organizm potrzebuje wielu dni na aklimatyzację w czasie podróży w wysokich Himalajach.

Jakie środki zapobiegawcze należy zastosować przeciw chorobie wysokościowej?

Choroba wysokościowa AMS może przybierać różne formy: od bólu głowy, mrowienie mięśni, problemów trawiennych do całkowitej utraty przytomności. Jest ona spowodowana zbyt szybkim przekroczeniem granicy 3000 metrów n.p.m., gdzie powietrze jest rozrzedzone i pojawiają się problemy z oddychaniem. Nasi przewodnicy mają doświadczenie w rozpoznawaniu i zapobieganiu chorobą wysokościowym. Najlepszym sposobem jest schodzenie poniżej niebezpiecznej granicy oraz równoczesne podanie choremu tlenu. Aby uniknąć ryzyka, zaleca się niezbyt forsowną wspinaczkę (zmiana wysokości nad poziomem morza o maksymalnie 450m dziennie) oraz nocowanie na niższej wysokości niż ta, którą osiągnęło się podczas wspinaczki. Doradzam lek Diuramid, który należy przyjmować dwa dni przed planowanym rozpoczęciem wyprawy. Pomaga też Acard, który rozrzedza krew i pomaga w dystrybucji tlenu po organizmie. Przed zastosowaniem tych leków proszę skonsultować się z lekarzem, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej na zastosowane leki i ma inne objawy choroby wysokościowej. Osoby chore na serce, płuca lub choroby krwi powinny skonsultować się z lekarzem, czy mogą wybrać się w Himalaje powyżej 3500 m npm.

Czy nasi pracownicy są dostatecznie wyposażeni / przeszkoleni i ubezpieczeni w czasie trwania trekkingu?

Tak! Nasi przewodnicy i tragarze są w pełni wyposażeni. Wszyscy pracujemy jak jeden zespół w myśl zasady: wszyscy jesteśmy szefami i wszyscy jesteśmy pracownikami. Nasza firma jest zrzeszona w Himalayan Explores Connections, która sprawuje opiekę nad tragarzami, nie pozwala ich wykorzystywać do dźwigania ciężarów ponad ich siły, pilnuje, aby tragarze i przewodnicy mieli odpowiedni ubiór, ubrania i sprzęt na wyprawę. Podczas wyprawy sami będziecie mogli o tym przekonać porównując z innymi firmami. Bardzo starannie dobieramy załogę.

Jaki rodzaj ubezpieczenia powinienem mieć podczas wyprawy? Czy można ubezpieczyć się po przylocie na miejsce?

Proszę ubezpieczyć się przed wyruszeniem w podróż. Trekking to nie wspinaczka, to tylko wędrówka piesza szlakami górskim. Dlatego nie trzeba wykupywać ubezpieczenia od sportów ekstremalnych. Najpierw dokładnie sprawdźmy, gdzie przebiega trasa naszej wyprawy, jakie są możliwości transportu a dopiero potem wykupujmy odpowiednie ubezpieczenie. Ubezpieczenie należy wykupić od momentu startu podróży, czyli od momentu wejścia na pokład samolotu do dnia powrotu do kraju. Na miejscu nie ma możliwości wykupienia ubezpieczenia turystycznego.

Co się dzieje w razie nagłego wypadku?

Nasi przewodnicy są przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy i mogą pomóc w większość podstawowych dolegliwości, które mogą wystąpić w trakcie wyprawy. W nagłych przypadkach wzywamy profesjonalną pomoc ratowniczą. Dlatego każdy uczestnik wyprawy powinien mieć indywidualne ubezpieczenie turystyczne poszerzone o pomoc ratownictwa medycznego i transport do najbliższego szpitala helikopterem. Ubezpieczenie należy wykupić przed wyruszeniem w podróż.

Czy jest bezpiecznie podróżować samotnie np. samotna kobieta dołącza do organizowanego trekkingu w Nepalu?

Wszystkim zapewniamy bezpieczeństwo i ochronę turystów indywidualnych, w tym w szczególności kobiet podczas wyprawy. Nasza załoga jest przeszkolona w zakresie zagwarantowania naszym uczestnikom osobistego spokoju podczas trekkingu. Wszystkie ewentualne zaczepki proszę natychmiast zgłaszać przewodnikowi lub telefonicznie bezpośrednio do biura w Kathmandu. Ze względów bezpieczeństwa niewskazane są samotne wyprawy bez grupy, zwłaszcza na szlakach mniej uczęszczane. Podróżowanie w grupach jest korzystniejsze również w związku z możliwością szybszego udzielenia pomocy, gdy pojawią się problemy zdrowotne.

Czy jesteśmy bezpieczni podczas wyprawy (rozbój, porwania, itp. ..) ?

Nepalczycy wierzą, że „Gość w dom, Bóg w dom”, dlatego nie ma potrzeby martwić się o bezpieczeństwo. Nad waszym bezpieczeństwem będzie czuwać nasz personel. Pod względem przestępstw kryminalnych Nepal jest jednym z bezpieczniejszych państw. Problemem są jedynie kradzieże bagażu. Dlatego zaleca się noszenie dokumentów i pieniędzy przy sobie. Proszę też zrobić kopię dokumentów, które będą pomocne w razie kradzieży oryginałów.  
Surowo karany jest przemyt złota i narkotyków (grzywny oraz więzienie nawet do 10 lat), stąd odradza się podejmowania takich prób.

Jakie rodzaje usług bankowych w Nepalu?

Nepal posiada nowoczesne zaplecze bankowe, a nawet niektóre międzynarodowe banki mają swoje biura w Katmandu. W Nepalu w większych miastach możecie skorzystać z bankomatów oznaczonych, jako ATM (skrót od any time money) i jak sama nazwa wskazuje możesz wypłacić ze swojej karty płatniczej pieniądze o każdej porze dnia i nocy. W Nepalu są honorowane karty płatnicze takie jak: American Express, Visa i Master Card. Wypłacana waluta jest oczywiście w Rupiach Nepalskich.
Czy Nepal Vision Treks sprzedaje bilety na przeloty krajowe i międzynarodowe?
Tak, możemy zorganizować bilety lotnicze na wszelkiego rodzaju przeloty w Nepalu, Tybecie, Chinach, Bhutanie i Indiach, a również pomóc w wyszukaniu tanich połączeń międzynarodowych.

Czy Nepal Vision Treks organizuje też inne formy zwiedzania i aktywności w Nepalu?

Możesz u nas zamówić zwiedzanie z przewodnikiem: Kathmandu, Bhaktapur i Patan, safari w dżungli w Rezerwatach Przyrody i Parkach Narodowych, rafting, przelot nad Himalajami i wiele innych.

W jaki sposób jest transportowany nasz bagaż?

Trekkingi i ekspedycje w Nepalu bazują na transporcie na grzbietach ciężko pracujących lokalnych tragarzy. To tylko dzięki ich pomocy wasza wyprawa może się odbyć. W wiele niedostępnych miejsc jest zabierane całe wyposażenie, sprzęt, żywność i bagaże uczestników tylko dzięki pomocy tragarzy.  

Ile przeznaczyć pieniędzy na każdy dzień na trekkingu?

W opisie, co zawiera cena dokładnie wyszczególniamy, co cena obejmuje a czego nie. Zazwyczaj trekking obejmuje całość wyżywienia i dodatkowe opłaty związane z wyprawą i nie ma potrzeby dokupowania dodatkowej żywności. Jednak to ty decydujesz, na co przeznaczysz pieniądze. Dzienną dawkę można przyjąć 3-15 USD.

Ile godzin dziennie trzeba przejść na trekkingu w Himalajach?

Najczęściej trekkingi są planowane tak, że dziennie jest do przejścia od 4 do 5 godzin. Ale niektóre dni nie ma innego wyjścia i trzeba wędrować po 6-7 godzin. W programach trekkingów opisujemy dokładnie ile godzin jest do przejścia danego dnia i jaka wysokość do pokonania. Proszę zwracać uwagę na klasyfikację stopienia trudności trekkingów i dobierać trekkingi do indywidualnych możliwości kondycyjnych i zdrowotnych.

O czym należy pamiętać będąc na wyprawie w Himalajach:

Zawsze staraj się szanować miejscowe tradycje, zwyczaje, wartości i uczucia, aby pomóc chronić lokalną kulturę i zachować lokalną dumę.
• Szanuj prywatność napotkanych osób podczas wykonywania zdjęć
• Respektuj Święte Miejsca
• Powstrzymać się od dawania pieniędzy dzieciom, ponieważ zachęca to do żebrania
• Miej szacunek dla lokalnej etykiety i zwyczajów
• Niech Himalaje Ciebie zmienią - nie Ty będziesz zmieniać Himalaje
• Chroń Naturalne Środowisko
• Pozostaw miejsce kampingowe czystym, takim, jakie go zastałeś
• Nie przyczyniaj się do ogałacania Himalajów z drzew – nie pal ognisk
• Spal papiery i opakowania w bezpiecznym, wyznaczonym do tego miejscu
• Chroń lokalne źródła czystej wody i nie zanieczyszczaj jej
• Rośliny powinny być pozostawione w ich naturalnym środowisku